Doğal Sivrisinek Kovucu Sprey

Yaz aylarının kabusu sivrisineklerle mücadele etmenin kalıcı bir yolunu bulamasak da, her yıl çeşit çeşit önlemler deniyoruz. Bu önlemler arasında, marketlerde ve eczanelerde satılan kimyasal içerikli sivrisinek kovucu spreyler en çok rağbet gören seçenekler arasında yer alıyor. Ancak, bu spreylerin insan sağlığına zararını hiç düşündünüz mü? Sivrisineklerden korunmak için sıktığımız bu spreyler, vücudumuzda sivrisineğin kendisinden daha büyük bir tahribata sebep oluyor olabilir. Sinek kovucu sprey zararlarından söz etmişken, doğal sivrisinek kovucu sprey tariflerinden de bahsedelim.

Doğal Sivrisinek Kovucu Sprey Tarifleri

  • Limon ve karanfil: Olgunlaşmamış limon ya da lime limonu avuç içinizde yuvarlayarak suyundan yararlanma şansınızı artırın. Ardından limonu ortadan ikiye bölün. karanfil tanelerini limonun iç kısımlarına saplayarak en çok sivrisinek gördüğünüz alana bırakın.
  • Nane limon yağı spreyi: 1 su bardağı su, 5 damla limon yağı, 10 damla nane ya da fesleğen yağını püskürtme ağzı bulunan bir şişede iyice çalkalayın. Bu karışımı ihtiyaç duyduğunuz anda cildinize uygulayın. Bunun, doğal sivrisinek kovucu spreyler arasında en iyi sinek kovucu sprey olduğunu söyleyebiliriz.
  • Elma sirkesi spreyi: 1 su bardağı elma sirkesi, birer tutam kurutulmuş lavanta, adaçayı, biberiye, nane ve kekiği karıştırın. İki hafta boyunca her gün iyice çalkalayarak buzdolabında muhafaza edin. İki haftanın sonunda süzüp püskürtme başlığı bulunan bir şişeye aktarın ve üzerine yarı yarıya içme suyu ekleyin. Spreyiniz kullanıma hazır, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz. Ancak bu, anlık çözüm arayışında olanlar için uygun bir tarif değil.
  •  Badem içeren sivrisinek losyonu: 50 ml badem yağı, 10 damla fesleğen yağı, 10 damla ıtır çiçeği yağını karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.
  • Lavantalı sivrisinek losyonu: 25 ml lavanta yağını, 25 ml nemlendirici özellikli kremin içerisine damlatın ve karıştırın. Bu karışımı açıkta kalan kol, yüz, ayak ve bacak gibi sivrisineklerin ısırabileceği bölgelerinize sürün. Böylece hem sinek ısırığından kurtulmuş, hem de cildinizin ferahlamasını sağlamış olacaksınız.
  • Tüm böcekler için etkili losyon: 4 litre sıcak su, 1/4 fincan kastil, 10 damla nane yağı, 10 damla lavanta yağı, 10 damla portakal yağı, 5 damla sedir ağacı yağı, 5 damla limon otu (yalancı melisa) yağı, 5 damla çay ağacı yağı ve güzel koku vermesi için (isteğe bağlı) çam yağını karıştırarak zemini ve camların önünü silin. Daha güçlü bir koruma için bu karışıma pamuk batırıp pencere ve kapı diplerine koyabilirsiniz. Bu karışım sayesinde tüm haşere türlerini evinizden uzak tutmuş olacaksınız.

Bu karışımlar işe yaramazsa 7/24 hizmetinizde olan çağrı merkezimizi arayarak haşere ilaçlama hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Esenler Davutpaşa Böcek İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir